Dornova metoda pro psy

Kompletní informace o fyzioterapii, rehabilitaci a Dornově metodě pro psy naleznete na www.fyziopes.cz.

Dornova metoda je jemná manuální terapie, prováděná v dynamice svalového aparátu. To se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta.Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a je možná volná manipulace s klouby, kostmi a obratli. Navrácením kostí a kloubů na fyziologické místo se vyrovnává celková statika a dynamika.
DM je bezpečná terapie a zvířaty je velmi dobře přijímána.

Původ Dornovy metody

Dornova metoda je známá především jako terapie humánní, její původ sahá daleko do minulosti, kdy se podobnými technikami ošetřovala i zvířata. Dieter Dorn, majitel pily v Lautrachu v Allgau si zablokoval páteř a proto  vyhledal sedláka známého tím, že umí napravovat bolavá záda nejen lidem, ale i zvířatům, především koním. Sedlák panu Dornovi pomohl od bolesti a pana Dorna jeho práce zaujala a naučil se od něj několik hmatů. Zanedlouho sedlák zemřel a pan Dorn začal sám intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.

Do České republiky se tato metoda dostala díky Mgr. Zuzaně Prouzové, která žila v Německu a tuto metodu se naučila a přivezla k nám.
Andrea Dunová propracovala metodiku DM pro zvířata a svou metodiku nyní vyučuje v Čechách i na Slovensku. Je jedinou lektorkou v republice, která komplexně školí svoje žáky a trvale sleduje jejich práci a poskytuje další vzdělávání.

dorn

Pro koho je DM vhodná

DM je vhodná pro psa jakékoliv velikosti a věku.

DM se může použít pro zdravé zvíře jako preventivní a kondiční ošetření- velmi vhodné pro sportovně aktivní psy jako jsou agility psi, lovečtí psi, canicrossoví psi, coursingoví psi a další.

Samozřejmě mohou být Dornovou metodou ošetřeni i zdraví psi, kteří nejsou sportovně aktivní z preventivních důvodů a zlepšení kondice pohybového aparátu.

Tato terapie je velice vhodná pro zvířata po úrazech různého původu, velice příznivý vliv má DM na psy s dysplazií kyčelních  kloubů, spondylozou páteře, artrozou kloubů, osteochondrozou – terapie po chirurgickém zákroku a má příznivý vliv na mnoho dalších zdravotních problémů.

Pro koho DM vhodná není

Dornovou metodou nelze ošetřit zvířata, která nejsou klinicky zdravá,mají zvýšenou tělesnou teplotu, oteřenou ránu, vředy, mají zhmožděné a nebo narušené svaly, zlomeniny a nebo akutní revmatický stav kloubů, srostlé obratle. Březí zvíře může být ošetřeno ve výjimečném případě.
Zvíře, které utrpělo úraz, může být ošetřeno nejdříve za tři dny po úrazu a to po  zhodnocení stavu psa terapeutem a konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

Nelze ošetřit zvíře, kterému byla diagnostikována rakovina.

POSTUP OŠETŘENÍ PSA DORNOVOU METODOU

  • před ošetřením psa obdrží majitel emailem informace o postupu při ošetření psa
  • seznámení terapeuta se psem a jeho majitelem,  navázání kontaktu se zvířetem
  • obeznámení terapeuta se zdravotním stavem psa, majitel vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením
  • zrakové posouzení zvířete, zrakové posouzení psa v pohybu na vodítku, pes  předvedený majitelem
  • ošetření Dornovou metodou, majitel je vždy přítomen
  • seznámení majitele s výsledkem ošetření, případné doporučení na další vyšetření u veterinárního lékaře (viz níže)
  • ošetření psa trvá cca 60 minut

Spolupráce s veterinárním lékařem

Pokud bude ošetřováno zvíře po úraze, nemoci a nebo operaci, vyžaduji předem sdělení kontaktu na Vašeho veterinárního lékaře za účelem konzultace stavu Vašeho psa. Vyhrazuji si právo terapii psa odložit na pozdější termín, bude-li to vyžadovat zdravotní stav psa.

Po terapii DM Vám mohu doporučit návštěvu veterinárního lékaře ohledně RTG vyšetření problémových partií, případně dalších vyšetřeních. Zda doporučení budete akceptovat, je rozhodnutí Vaše.

zdroj textu : Andrea Dunová, Dornova metoda- zvířata

rtg snímek, archiv majitelky psa čuvače (po autonehodě)

rtg snímek, archiv majitelky psa čuvače (po autonehodě)

dornovky 2

In some courses, tons do my homework in https://justdomyhomework.com/ of readings and writings are required, while in others, you may need to solve problem set one after another